Jak odkryć swoje talenty?

 

Każdy z nas rodzi się z talentami. Jak je odkryć i po Ci ta wiedza?

Kiedy powiesz sobie, że dasz radę coś zrobić to będziesz mieć rację. Tak samo, jak wtedy kiedy powiesz sobie, że czegoś nie dasz rady zrobić. Wtedy również będziesz mieć rację.  Jestem tak dobra jak dobre są moje myśli o mnie. Łatwo powiedzieć trudniej zrobić.

To wcale nie oznacza jednak, parafrazując klasyka, „że jesteś zwycienzcom”. Z samego myślenia o tym jaka jestem zajebista, nic jeszcze nie wynika, a na pewno nie będę bardziej zajebista. Pewność siebie jest dobra, wiara we własne możliwości również. Ale bez odpowiedniej wiedzy i działania jest nadal tylko pewnością siebie. No chyba, że masz nadprzyrodzone zdolności i potrafisz samą tylko wiarą góry przenosić. Większość z nas jednak takich zdolności nie posiada, więc pozostaje nam rozwój talentu.

Kiedyś na studiach podyplomowych, które popełniłam kilka lat temu, cudowna kobieta Iwona Bobrowska-Budny prowadziła zajęcia. Coś o talentach i sposobach myślenia, dokładnie nie pamiętam. To co natomiast pamiętam dobrze, to taki wzór:

Talent + Wiedza + Umiejętności= MOCNA STRONA

Nie wystarczy więc mieć smykałki do języków obcych. Jak nie będziesz się ich uczyć i ćwiczyć w różnych okolicznościach, to nadal będzie to tylko smykałka a nie Twoja mocna strona. Nowe słówka z języka hiszpańskiego nie napłyną magicznie do Twojej głowy, dopóki ich samodzielnie nie wkujesz.

Więc, jak odkryć nasze talenty?

Najprościej byłoby pewnie posłużyć się metodą Gallupa i zrobić sobie profesjonalny test. Możesz zrobić go tutaj  (link poniżej) inwestując całe 100zł i około 45 minut Twojego życia. W wersji najbardziej ekonomicznej, rezultatem testu będzie wskazanie 5 spośród 34 Twoich największych talentów.

https://www.gallup.com/access/

Ja, dzięki niemu odkryłam swoje talenty. Co mi to dało? Na początku trochę frajdy. Zawsze fajnie jest poczytać o sobie, zwłaszcza jeżeli czytając co chwila mówisz do siebie „no rzeczywiście, cała ja”.

No ale tu nie chodzi tylko o zabawę, tylko o to, żeby tą świeżo pozyskaną wiedzę praktycznie wykorzystać. Znając już swoje talenty, możesz teraz przyjrzeć się swojej pracy, czy faktycznie wykorzystujesz je wszystkie w pełnym zakresie? Czy może wykorzystujesz tylko ich część? Czy może robisz coś co absolutnie nie angażuje Twoich talentów. Może z talentów wynika, że powinnaś rzucić w cholerę prace w korpo czy urzędzie miejskim i zająć się agroturystyką i karmieniem ludzi?

No tego Ci oczywiście Gallup nie powie, to nie jest jednak porada u wróżki. Talenty jakie możesz tam znaleźć to np. Osiąganie, Aktywator, Czar, Uczenie się czy Strateg. Są to pewnego rodzaju drogowskazy, wraz ze szczegółowym objaśnieniem, które mogą pomóc Ci wejść na właściwą ścieżkę. Na Twoją zieloną ścieżkę kariery:)

Zdrowy egoizm

A co jeżeli nie chcesz robić testu Gallupa? Cóż, po prostu wsłuchaj się w siebie. Znajdź czas, pomyśl, pomedytuj, porozmawiaj szczerze z bliską Ci osobą. Trochę więcej pisałam o tym w poprzednim wpisie tutaj. Często kiedy już znajdziemy chwilę dla siebie, mamy wyrzuty sumienia ( w sensie my, kobiety, faceci raczej rzadko…)Taki wyrwany czas traktujemy jako przejaw egoizmu i czasami wręcz zaniedbania naszych innych obowiązków. To faktycznie jest egoizm ale bardzo zdrowy i niezbędny do zachowania równowagi psychicznej! Nie zapominaj, że nie jesteś tylko matką, żoną czy oddaną pracowniczką firmy ale przede wszystkim człowiekiem. Człowiekiem, który żeby dojść do celu, musi wiedzieć którą drogą ma iść. I musi widzieć jaki to cel. To tyle i aż tyle ale bez tego będziesz miała w sobie nieustanne poczucie niespełnienia, wyrzut sumienia do samej siebie i ogólnie wkurwienia. A stąd już prosta droga do psychiatry:)

 

 

A teraz to co wymyśliłyśmy ładnie sobie zapisujemy w notesie. Wtedy stanie się to bardziej namacalne i rzeczywiste a nie tylko w naszej głowie.

 

 

 

Więc męża z dziećmi wywal do kina, siadaj wygodnie w fotelu i myśl. Nie o tym, że musisz jeszcze powiesić pranie i sprzątnąć kibel a potem przygotować Jasia do pracy klasowej z Przyrody. Ale o sobie. Życzę Ci powodzenia w tej ekscytującej podróży. To może nie być spacer po parku, ale zapewniam Cię że jak już przedrzesz się przez gąszcz swoich myśli, efekt może Cię zaskoczyć.

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *